Valborgsmässoelden i Storvreten inställd på grund av brandrisk

Socialdemokraterna i Botkyrka, som förening, arrangerar sedan många år tillbaka Valborgsmässoeld i Storvretsparken i Tumba. En tradition vi är stolta och glada över att ha kunnat genomföra genom åren.

Vi hade planerat att arrangera Valborg även detta år. Men på grund av den torka som nu råder, och den brandrisk det medför har vi beslutat att ställa in vårt arrangemang i år. Det brinner på många platser i Sverige på grund av torkan och vi vill inte bidra till ytterligare risker eller bränder.

Redan nästa år kommer vi som vanligt att arrangera valborgsfirand i Storvretsparken, om vädret då tillåter. Vi vill med detta inlägg ge alla er som planerat att fira Valborg i Storvretsparken med oss möjligheten att i tid planera ett annat firande detta år. Vi vill också passa på att redan nu önska er en trevlig Valborgsmässoafton