top of page

Kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin (S) inleder “träff-turné” i Botkyrka!

Under parollen “Träffa Ebba” genomför Botkyrkas ledande politiker Ebba Östlin under augusti månad en turné runt om i kommunen. Fem stopp i fem områden för att prata med boende om framtidens Botkyrka. Ebba Östlin kommer att dela med sig av sin vision för varje område och Botkyrka i sin helhet. Förhoppningen är många tar möjligheten att tillsammans med Ebba och sina grannar lyfta frågor, tankar och idéer. - Jag träffar ju boende varje dag i olika sammanhang, men att just bjuda in till öppna och enkla möte n känns både kul och viktigt. Här är ska det vara högt i tak och inga frågor för svåra, säger Ebba Östlin. Det krävs ingen föranmälan eller långa resvägar. Det bjuds på mat, dryck och mingel - så kom i god tid! Datum: Alby (Albys Hjärta): 16/8 Albyvägen 7, 145 57 Norsborg Tullinge (Tegners): 23/8 Nyängsvägen 3, 146 30 Tullinge Tumba (Seniorhuset): 25/8 Grödingevägen 2, 147 30 Tumba Hallunda - Norsborg (Folkethus): 30/8 Borgvägen 1, 145 69 Norsborg

Fittja (Verdandi): 1/9 Verdandi, Krögarvägen 22

Comentários


bottom of page