top of page

S-löfte! Vårdcentral i Vårsta!

Alla har rätt till nära och kvalitativ vård oberoende vart man bor. Därför vill vi Socialdemokrater öppna en vårdcentral i Vårsta!


I 16 år har den Moderata regionledning med Irene Svenonius (M) i spetsen nedprioriterat vården i Botkyrka. Mottagningar har stängts, ungdomspsykatrin lagts ner och tillgången till nära vård är näst intill obefintlig. Det vill vi ändra på. Därför vill vi öppna en vårdcentral i Vårsta! - Alla ska ha nära till vård, och det inkluderar självklart Vårstaborna. Det är dags att vi sätter ner foten och vänder nedmonteringen av vården. Den ska byggas upp och byggas ut. Under moderaternas 16-åriga styre har inte en enda ny vårdcentral öppnat i Botkyrka.


Det räcker nu! Rösta på socialdemokraterna i kommun- och regionvalet den 11/9!

Comentários


bottom of page